субота, 20 лютого 2016 р.

Педагогічні інновації  розвитку 
мистецьких здібностей обдарованих дітей
 міста Тернополя

Матеріали І всеукраїнського семінару в рамках Школи педагогічної майстерності "Педагогічний стартап"
(18-19.02.2016)
      Кожна дитина в чомусь обдарована, треба їй тільки дати шанс проявити себе, зробити правильний вибір, допомогти не розгубити природніх здібностей.
А допомогти школярам у цьому може лише творчий, небайдужий педагог, який :
·        постійно самовдосконалюється,
·        готовий до інноваційної педагогічної діяльності,
·     упевнений в тому, що інновації, тобто нововведення, принесуть позитивний результат;
·        педагог, який готовий до подолання творчих невдач,
·    який вміє переосмислити минулий досвід і залучити його до розробки та впровадження інновацій.

    Нововведення (інновації) не виникли спонтанно, а постали результатом системних пошуків, узагальнення кращого багаторічного педагогічного досвіду вчителів Тернополя.
     Хотілося знайти такі нові форми роботи, котрі б пожвавили мистецьке життя закладів освіти Тернополя, активізували педагогів до творчої роботи.
Як результат, ми побачили ріст педагогічної майстерності вчителів та розвиток особистісних якостей учнів, що грунтуються на освітніх компетенціях.
     Цікавим нововведенням вважаю проведення перших у місті дитячих пленерів, метою яких був розвиток образотворчого мистецтва в місті Тернополі,
- залучення учнівської та студентської молоді до активного творчого життя,
- популяризація творчості тернопільських художників, які у своїх художніх роботах увіковічнють неповторну красу та велич м. Тернополя,
- сприяють підвищенню його іміджу та утвердженню як європейського міста з розвиненим культурним потенціалом і багатою культурною спадщиною.
- збільшенню фонду мистецьких робіт, присвячених м.Тернополю.
- формуванню естетичних смаків населення на прикладі кращих робіт образотворчого мистецтва…
   У травні для  обдарованих учнів та студентів міста був проведений І художньо-мистецький пленер «Палітра файного міста». Юні художники  під керівництвом відомих в Україні майстрів пензля зображали мальовничі куточки набережної Тернопільського ставу, мали змогу поспілкуватися з відомими митцями, пліч-о-пліч творити красу рідного міста.


 










      Справжнім святом дитячої творчості став перший виїзний пленер «Карпатська палітра», який відбувся в червні у місті Яремче Івано-Франківської області.
    Натхненні неповторною красою карпатських гір, учасники переймали досвід у знаних майстрів, насолоджувались мальовничими краєвидами і зображали побачене на власних полотнах.

    Тож чи можна переривати цю прекрасну мистецьку традицію? Адже стільки мальовничих куточків Тернополя чекають на своїх Рафаелів та Ван Гогів!
    Такі заходи для тернопільської творчої учнівської та студентської молоді стали вже традиційними.
На честь 475-ій річниці заснування м.Тернополя та 24-ї річниці незалежності України було організовано третій художньо-мистецький пленер  «Палітра святкового міста».
      Юні таланти протягом трьох годин відтворювали на своїх полотнах історичні пам’ятки та улюблені для тернополян місця -  малювали вулицю Сагайдачного, Катедру, бульвар Шевченка, трьохсторонній годинник, Театральну площу, драмтеатр тощо.
   До речі, усі три пленери з дітьми працювали визнані митці: Євген Удін, Володимир Шумило , молоді художники Ольга Якубовська, Володимир Поворозник та Любов Поворозник, Микола Кафтан.
Окрім художників - наставників, які допомагали своїм підопічним, давали поради і спостерігали за процесом, запросили ще одного гостя – художника-карикатуриста Миколу Дмітруха, котрий слідкував за розвитком подій та відтворював найбільш цікаві моменти у дружніх шаржах.
   Мистецтво міського пейзажу – особливе, як і робота на пленері, в людному місті. Важливо не просто перенести побачене на папір, а побачити своє, найголовніше, абстрагуватися від сторонніх подразників, виокремити те, що впадає в око, викликає непідробні емоції, а тоді вже художніми засобами показати його загалу, та так, щоб передати власні почуття – справа не проста.
   А  ще ж доводиться відповідати на цікаві погляди і питання тернополян, бачити своє місто і юним і замисленим, святковим і заклопотаним. Перехопити пронизливий погляд раптового глядача і передати в своїй роботі і його настрій… Саме так – крилато і напружено, драматично і радісно народжується справжнє мистецтво.

   Ще однією важливою подією в мистецькому житті міста було відкриття
В Українському домі «Перемога» І дитячої художньо-мистецької галереї «Палітра», на якій експонувалися  кращі роботи, які були створені студентами та школярами та художниками - наставниками під час пленерів .
   Це ще один крок до реалізації завдань Концепції національно-патріотичного виховання, зокрема, формування основ національної та громадянської свідомості школярів засобами образотворчого мистецтва.
     Цікаво і те, що окрім великої кількості учнів ЗНЗ і ПНЗ, у пленерах брали участь студенти Галицького коледжу ім.В.Чорновола, Тернопільського кооперативного торговельно - економічного, ТНПУ та університету «Україна», в яких викладають мистецькі спеціальності. Тісна співпраця з вузами тривають.
Часто організовуємо спільні заходи на базі коледжу чи університету.

   У пленері «Розмалюю світ кольором надії», що був організований Галицьким коледжом до дня художника, взяли участь і школярі міських шкіл. Кожна школа виконувала таку творчу роботу, яка б висвітлила тему пленеру. Наставниками школярів були студенти коледжу відділу дизайну. І як результат, велика спільна робота- веселковий світ кольору надії.
     Творчою групою за сприяння каналу «ІНТБ» було знято  дитячу передачу «Телевітамінки», зйомки якої проходили під час пленеру. Передачу можна переглянути в онлайн- режимі , використати під час уроків як надзвичайно пізнавальний та цікавий матеріал.
     Усі мистецькі заходи проходили  за сприяння управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради  й Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу за підтримки міського голови Сергія Надала!
Вищезгадані мистецькі події стали поштовхом до створення творчої мистецької групи «Удін і компанія», яка об’єднала молодих, досвідчених художників Тернополя та усіх , закоханих у мистецтво.
 Роботу свою ми почали з відкриття виставки робіт 6 художників, які працювали разом із дітьми на пленерах. Тривала вона від жовтня до лютого. І ось 16 лютого відбулося урочисте відкриття тепер уже персональної виставки Заслуженого художника Є Удіна. Щомісяця свої роботи виставлятиме інший  тернопільський художник, що входить у мистецьку групу «Удін і Ко».
                    




   Робота по розвитку мистецьких здібностей тернопільських дітей не епізодична, а систематична, цікава і різноманітна. І  педагоги, і художник - наставники є для дітей не просто вчителями, а перш за все друзями.
  Зараз працюємо над створенням Арт-студії, у якій досвідчені вчителі та художники саме творчої групи «Удін і Ко» навчатимуть дітей та охочих дітей  малювати.



   Розвиваючи пізнавальні, креативні, комунікативні, світоглядні компетентності учнів, вдосконалюємо і свої професійні якості. Адже усім відомо, що основою інноваційної діяльності є педагог як творча особистість. Творчий педагог має широкі можливості для інноваційної діяльності, тому що на практиці  може експериментувати, коригувати методики навчання, пропонувати нові технології та методи навчання.

Федун Галина Павлівна , методист ТКМЦ НОІМ

Немає коментарів:

Дописати коментар