Летять додому журавлі
Скоро весна...
Любі друзі!
Ви, мабуть, бачили в синьому небі рівний трикутник зграї журавлів, що повертаються з вирію додому. На відстані понад 2 км чути їх приємне курликання, яке мимоволі в кожного викликає весняний настрій.
Сонет
ЖУРАВЛИНА ПАРА
З далекого краю
якось навесні
Над морем глибоким
їх буря застала,
А блискавка небо
щомиті кресала.
Але крізь громи, що
були, наче кара,
Усе ж пробиралась
журавликів пара.
Враз стала додолу
журавка летіти.
Ось - ось темні
хвилі поринуть її!
Але журавель свої
крила міцні
Надійно підставив
коханій в біді…
У морі нічному знов
крила біліють,
Про щасті у парі
журавлики мріють
На півшляху до
рідної землі.
Галина Федун
Журавлі летять трикутником, або як в народі кажуть “ключем”.
Журавлиний ключ рухається злагоджено і чітко. На чолі кожної зграї летить вожак, що задає ритм польоту. Решта птахів летять за ним в 2 ряди. Ті, що летять позаду, точно повторюють рухи його крил. Завдяки такій дисципліні журавлі не налітають одне на одного, чітко тримають дистанцію і можуть пролетіти багато тисяч кілометрів.




В Україні гніздиться в деяких болотних районах Полісся та Лівобережного лісостепу. Під час перельотів зустрічається по всій Україні.


Через 29 – 30 днів із яєць вилуплюються пташенята. Обсохнувши вони самостійно вибираються із гнізда і батьки відводять їх у зарості. Коли пташенята підростають вся сім’я починає вилітати на годівлю в інші місця.
Живляться переважно рослинною їжею, але не відмовляються і від комах, дрібних тварин-жаб, ящірок, змій. Після пошуку їжі птахи обов’язково повертаються в рідні зарості.

Зимують в Північній та Східній Африці та Південній Азії.
Як рідкісний птах журавель сірий занесений до Червоної книги України.


Степовий журавель один з найкрасивіших птахів, недарма у народі його називають красавкою. Голос у нього подібний до курликання сірого журавля, але значно мелодійніший.

Гніздо примітивне:ямка на землі майже не вимощена. Самка відкладає 2-3 яєць і насиджує близько місяця. Виховують малюків обоє:батько і мати. Молодих птахів можна побачити вже в середині липня.

На зимівлю журавлі відлітають зграями в кінці вересня. Зимують у Східній Африці і Південній Азії.
Степовий журавель, як рідкісний зникаючий птах занесений до Червоної книги України.
ЖУРАВЛІ-СИНОПТИКИ

· Журавлі прилетіли рано-на ранню весну.
· Журавлі прилетять зграями-літо буде негоже, поодинці-погоже.
· Журавлі літають високо-на негоду.
· Журавлі летять низько, мовчки і швидко-на суховій.
· Журавлі летять в теплі краї високо, не поспішаючи і стиха курличуть-осінь буде теплою.
· Журавлі на південь рано відлітають – холодну зиму провіщають.
Легенда про журавля
В той час, коли ще люди вільно спілкувалися з Богом, жив один чоловік. І доручив йому Господь віднести до краю землі важкий мішок. "Неси швидко, не роззирайся! І ні в якому випадку не відкривай мішка. А як донесеш його до краю землі, кинь мішок у прірву і швидко повертайся додому", - сказав Бог.
Чоловік послухав наказу й пішов зі своєю ношею. Та цікавість не давала йому спокою. "Напевне там є багато золота..." - думав він.
Далеченько вже зайшов та й спокусився. Розв'язав мішок. Хотів лише глянути, а звідти почали виповзати змії, вужі, ящірки. Кинув чоловік зі
страху мішок, й утік … А земна нечисть розлізлась усюди. Побачив це
Господь, розгнівався за непослух і вимовив "Будеш тепер, чоловіче, великим по землі, а за його сумну пісню назвали його люди журавлем ...
CКЛАДИ ЖУРАВЛИКА
Цикл "ЯПОНСЬКА ТРАГЕДІЯ"
Дівчинка Садако Сасаки зростала сильним, здоровим і активним дитям. Під час атомного бомбардування Хіросіми вона знаходилася удома, всього в півтора кілометрах від епіцентра вибуху. У 11 років у неї з'явилися ознаки променевої хвороби, і дівчинка попала в госпіталь з діагнозом лейкемія. Хтось розповів їй про легенду, згідно якої людина, що склала тисячу паперових журавлів, може загадати бажання, яке обов'язково виконається. Легенда вплинула на Садако, і вона стала складати журавлів з будь-яких що потрапляли до її рук їй шматочків паперу. Бажанням дівчинки було вижити. Вона померла у віці 12 років, встигнувши зробити лише 644 журавлі. Її друзі закінчили роботу, і Садако Сасаки була похована разом з тисячею паперових журавлів.Через три роки після смерті дівчинки в Парку Світу в Хіросімі з'явилася статуя, що змальовує дівчинку з паперовим журавлем в руці. На постаменті статуї написано: «Це наш крик, Це наша молитва, Світ у всьому світі"Орігами (японською: «складений папір») — древнє мистецтво складання фігурок з паперу. Мистецтво орігамі своїм корінням вирушає до древнього Китаю, де і був винайдений папір. Спочатку орігамі використовувалося в релігійних обрядах. Довгий час цей вигляд мистецтва був доступний лише представникам вищих станів, де ознакою хорошого тону було володіння технікою складання з паперу. Лише після другої світової війни орігамі вийшло за межі Сходу і попало до Америки і Європи, де відразу знайшло своїх шанувальників. Цуру - у перекладі з японського це слово означає журавель. У двох найбільш древніх присвячених орігамі японських книгах показано, як з базової форми птаха скласти фігурку, що віддалено нагадує своєю витягнутою шиєю і довгим хвостом журавля. Ця птиця в Китаї і Японії вважається символом успіху і довголіття. Не дивно тому, що такі паперові фігурки японці складають у вигляді прикрас і дарунків вже впродовж сотень років. Старовинна легенда стверджує, що якщо скласти тисячу паперових журавлів, то виконається загадане бажання. |
Немає коментарів:
Дописати коментар