неділя, 28 лютого 2016 р.

Летять додому журавлі
                                              Скоро весна...

Любі друзі!
Ви, мабуть, бачили в синьому небі рівний трикутник зграї журавлів, що повертаються з вирію додому. На відстані понад 2 км чути  їх приємне курликання,   яке мимоволі в кожного викликає весняний настрій.

Сонет
                                               ЖУРАВЛИНА ПАРА

З далекого краю якось навесні
Летіли додому вночі журавлі.
Над морем глибоким їх буря застала,
А блискавка небо щомиті кресала.

Але крізь громи, що були, наче кара,
Усе ж пробиралась журавликів пара.
Заморена, змокла і вітром побита
Враз стала додолу журавка летіти.

Ось - ось темні хвилі поринуть її!
Але журавель свої крила міцні
Надійно підставив коханій в біді…

У морі нічному знов крила біліють,
Про щасті у парі журавлики мріють
На півшляху до рідної землі.
                                  Галина Федун
 Журавлі летять трикутником, або як в народі кажуть “ключем”. Журавлиний ключ рухається злагоджено і чітко. На чолі кожної зграї летить вожак, що задає ритм польоту. Решта птахів летять за ним в 2 ряди. Ті, що летять позаду, точно повторюють рухи його крил. Завдяки такій дисципліні журавлі не налітають одне на одного, чітко тримають дистанцію і можуть пролетіти багато тисяч кілометрів.
Журавель – птах знаменитий. В казках, байках, легендах, піснях, прислів’ях часто згадується журавель. У багатьох народів цей птах – символ вірності, щастя, довгого життя. В Україні є 2 види журавлів: журавель сірий і журавель степовий. Самку ще називають журавка, журавлиця.
Журавель сірий – великий  довгоногий птах, як свійська гуска завбільшки, з довгою шиєю, прямим сильним дзьобом. Оперення приємного сірого забарвлення, тільки махові пера чорні та по боках голови білі смужки.
В Україні гніздиться  в деяких болотних районах  Полісся та Лівобережного лісостепу. Під час перельотів зустрічається по всій Україні.
Повертаються з вирію журавлі на свої постійні місця гніздувань. Як правило це болотисті місця зарослі очеретом. Гнізда із стебел, листя, шматочків торфу, моху влаштовують на сухому місці серед болота. Гніздом користуються багато років підряд, тому воно часто нагадує масивну втрамбовану купу трави. Самка відкладає 2 рідше 3 яєць і насиджує протягом місяця.
Через 29 – 30 днів із яєць вилуплюються пташенята. Обсохнувши вони самостійно вибираються із гнізда і батьки відводять їх у зарості. Коли пташенята підростають вся сім’я починає вилітати на годівлю в інші місця.
Живляться переважно рослинною їжею, але не відмовляються і від комах, дрібних тварин-жаб, ящірок, змій. Після пошуку їжі птахи обов’язково повертаються в рідні зарості.
Через півроку пташенята досягають розміру дорослих птахів. Восени зграї журавлів роблять спільні вильоти на поля, шукаючи поживу.
Зимують  в Північній та Східній Африці та Південній Азії.
Як рідкісний птах журавель сірий занесений до Червоної книги України.
        Степовий журавель (красавка)дещо відрізняється від сірого.  Має коротший дзьоб і відносно короткі ноги. Сам сизо-сірий, шия і кінці крил чорні, а обабіч голови-довгі пера -”косички”. На волі звисають чорні видовжені пера, з розкішного хвоста теж звисають пір’їнки.
Степовий журавель один з найкрасивіших птахів, недарма у народі його називають красавкою. Голос у нього подібний до курликання сірого журавля, але значно мелодійніший.
В Україні поодинокими парами гніздиться в районі Сиваша і Керчинської протоки. Перелітний птах. В Україні з’являється в березні-квітні. Живе в степах,  гніздиться серед високих трав. Гніздо будує на сухих місцях, з обрідною рослинністю, але обов’язково поблизу води.
Гніздо примітивне:ямка на землі майже не вимощена. Самка відкладає 2-3 яєць і насиджує близько місяця. Виховують малюків обоє:батько і мати. Молодих птахів можна побачити вже в середині липня.
Журавель степовий – дуже обережний птах. Він добре ходить, бігає, літає, але на дерева не сідає. Живиться насінням злаків, трав’янистими рослинами, комахами, дрібними тваринами.
На зимівлю журавлі відлітають зграями в кінці вересня. Зимують у Східній Африці і Південній Азії.
Степовий журавель, як рідкісний зникаючий птах занесений до Червоної книги України.
ЖУРАВЛІ-СИНОПТИКИ
·        Журавлі прилетіли рано-на ранню весну.
·        Журавлі прилетять зграями-літо буде негоже, поодинці-погоже.
·        Журавлі літають високо-на негоду.
·        Журавлі летять низько, мовчки і швидко-на суховій.
·        Журавлі летять в теплі краї високо, не поспішаючи і стиха курличуть-осінь буде теплою.
·        Журавлі на південь рано відлітають – холодну зиму провіщають.  
                           
                                          Легенда про журавля
   В той час, коли ще люди вільно спілкувалися з Богом, жив один чоловік. І доручив йому Господь віднести до краю землі важкий мішок. "Неси швидко, не роззирайся! І ні в якому випадку не відкривай мішка. А як донесеш його до краю землі, кинь мішок у прірву і швидко повертайся додому", - сказав Бог.
Чоловік послухав наказу й пішов зі своєю ношею. Та цікавість не давала йому спокою. "Напевне там є багато золота..." - думав він.
   Далеченько вже зайшов та й спокусився. Розв'язав мішок. Хотів лише глянути,    а звідти почали виповзати змії, вужі, ящірки. Кинув чоловік зі 
страху мішок, й утік … А земна нечисть розлізлась усюди.   Побачив це 
Господь, розгнівався за непослух і вимовив "Будеш тепер, чоловіче, великим по землі, а за його сумну пісню назвали його люди журавлем ...

                                                              CКЛАДИ ЖУРАВЛИКА

Цикл "ЯПОНСЬКА ТРАГЕДІЯ"

       Дівчинка Садако Сасаки зростала сильним, здоровим і активним дитям. Під час атомного бомбардування Хіросіми вона знаходилася удома, всього в півтора кілометрах від епіцентра вибуху. У 11 років у неї з'явилися ознаки променевої хвороби, і дівчинка попала в госпіталь з діагнозом лейкемія. Хтось розповів їй про легенду, згідно якої людина, що склала тисячу паперових журавлів, може загадати бажання, яке обов'язково виконається. Легенда вплинула на Садако, і вона стала складати журавлів з будь-яких що потрапляли до її рук їй шматочків паперу. Бажанням дівчинки було вижити. Вона померла у віці 12 років, встигнувши зробити лише 644 журавлі. Її друзі закінчили роботу, і Садако Сасаки була похована разом з тисячею паперових журавлів. 

    Через три роки після смерті дівчинки в Парку Світу в Хіросімі з'явилася статуя, що змальовує дівчинку з паперовим журавлем в руці. На постаменті статуї написано: «Це наш крик, Це наша молитва, Світ у всьому світі"

   Орігами (японською: «складений папір») — древнє мистецтво складання фігурок з паперу. Мистецтво орігамі своїм корінням вирушає до древнього Китаю, де і був винайдений папір.  Спочатку орігамі використовувалося в релігійних обрядах. Довгий час цей вигляд мистецтва був доступний лише представникам вищих станів, де ознакою хорошого тону було володіння технікою складання з паперу. Лише після другої світової війни орігамі вийшло за межі Сходу і попало до Америки і Європи, де відразу знайшло своїх шанувальників.   Цуру - у перекладі з японського це слово означає журавель. У двох найбільш древніх присвячених орігамі японських книгах показано, як з базової форми птаха скласти фігурку, що віддалено нагадує своєю витягнутою шиєю і довгим хвостом журавля. Ця птиця в Китаї і Японії вважається символом успіху і довголіття. Не дивно тому, що такі паперові фігурки японці складають у вигляді прикрас і дарунків вже впродовж сотень років.  Старовинна легенда стверджує, що якщо скласти тисячу паперових журавлів, то виконається загадане бажання. 

Складу  журавлика, нехай собі летить! 
Навчу курликать і молитись Богу - 
хай вимолить у Господа на мить 
вмилосердить розгнівану Природу. 
Хай втихомирить атом островів, 
де знову під загрозою дитинство. 
Прости, Всевишній, нам ланцюг гріхів 
і захисти їх, Матінко Пречиста!


Як зробити паперового журавлика своїми руками?


Пісня "Був собі журавель"



Немає коментарів:

Дописати коментар