субота, 9 січня 2016 р.

         "Людина року-2015" на Тернопільщині:
вітаємо лауреата конкурсу!!!

УДІН ЄВГЕН ТИМОФІЙОВИЧ—

 графік, Заслужений художник України

Довідка: з 2001 року спортивно-мистецький та духовний центр "Моя Україна" і редакція обласної газети "Вільне життя" визначають лауреатів конкурсу «Людина року».

Євген Удін

Біографія художника – це його картини
  Україна виплекала чимало талантів у різних жанрах мистецтва. Серед них – Євген Удін – Заслужений художник України, у чиєму доробку неймовірно багато талановитих творінь, власник численних нагород, почесних звань, культурний діяч, і при цьому – добра, надзвичайно скромна.


Малює змалечку. Він є професійним і заслуженим художником, видною персоною у мистецтві.
    Євген Тимофійович народився 11 квітня 1937 року у м.Донецьку. У 1954 році закінчив середню школу у Чернівцях. З 1957 року є членом НСХУ. З 1960 по 1966 навчався у Львівському державному поліграфічному інституті ім.Федорова за спеціальністю книжкова графіка. Є автором більше ніж сотні ілюстрованих циклів до книг вітчизняних та зарубіжних письменників.
    Багатогранний талановитий художник Євген Тимофійович Удін працює в друкованій, станковій, книжковій, газетно-журнальній, плакатній, прикладній графіці та екслібрисі. На колоритних і добрих образах казкових персонажів митця виросло кілька поколінь.   Усі картини вражають казковістю і водночас реалістичністю ретельно промальованих персонажів, зображених автором. Загадкове тепло огортає душу, коли милуєшся цими творіннями. Можливо, це через спогади про дитинство, так живо навіяних картинами?

   Дивишся на ці малюнки і бачиш усе життя персонажів: казка оживає на очах! У кожному із героїв своїх барвистих робіт автор виокремлює його особливі риси і надає їм гумористичності. Чи то дзвінкоголосий півник, чи хитра лисичка – від них усіх віє дитячою безпосередністю, наївністю, позитивом.
   Усі персонажі детально промальовані і вбрані в українські костюми: вишиті сорочки, блузки, спіднички, шаровари…
  Ось чому обов’язково слід брати із собою на виставку дітей: їм неодмінно сподобаються колоритні і добрі образи, на яких підросло уже не одне покоління.
   З 1961 р. живе у м. Тернополі. З 1966 р. працює у видавництвах України і Росії. Автор понад 120 ілюстрованих циклів до книжок вітчизняної та зарубіжної класики. Упродовж 1971–1983 рр. — голова бюро творчої групи при обласних художньо-виробничих майстернях (потім — комбінату) Художнього фонду України. Засновник і перший голова Тернопільської обласної організації Спілки художників.


     У 1970 році нагороджений Почесною грамотою Міністерства Культури України. У 1986 році був учасником другої Міжнародної (СРСР – НАСА) творчої групи художників, що висвітлювали тему космосу. 2001 року нагороджений Почесним Хрестом «За заслуги перед містом Тернополем». З 2005 року працював старшим викладачем кафедри образотворчого мистецтва та методики його викладання Кременецького обласного гуманітарно  – педагогічного інституту ім. Шевченка та викладачем графіки інституту мистецтв  ТДПУ.
    Серед численних нагород — почесний хрест «За заслуги перед містом Тернополем» (2001), ювілейна медаль «Двадцять років незалежності України» (2012). Лауреат літературно-мистецької премії ім. Іванни Блажкевич (2006), Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. братів Богдана та Левка Лепких (2010), Тернопільської обласної премії в галузі культури в номінації «Краєзнавство» ім. Петра Медведика (2014).
    За вагомий внесок в образотворче мистецтво, станкову та книжкову графіку присвоєно почесне звання «Заслужений художник України» (1987).
    З 1957 р. бере участь в художніх виставках в Україні та за кордоном. Учасник першої та другої міжнародних (СРСР — «НАСА» (США) творчих груп художників, виставив серію автолітографій «Автографи космонавтів» (1986, 1987). Американському космічному центру «НАСА» Євген Удін подарував три автолітографії (1989).
   Автор графічних серій «З грузинського альбому», «По Словакії», «Костели Жешува», «Туркуаз», мистецького альбому «Волга — серце Росії», циклу автолітографій «Москва! Как много в этом звуке…», «Кримський альбом», «Старовинний Львів», «Новий Львів».
   Автор пам’ятних медалей до 450-річчя міста Тернополя, 30- і 40-річчя визволення м. Тернополя, до 200-річчя з дня народження Юліуша Словацького.












Твори Євгена Тимофійовича зберігаються в музеяхУкраїни, Росії, Бельгії, Німеччини, Словакії, Польші, Канади та США.
    І не випадково. Бо півстоліття художник демонструє мистецтво високої, найвищої проби. Неперевершеною є його графіка.

   Про роботи Є. Удіна добре слово сказав заслужений діяч мистецтв України
Богдан Мельничук:Його стиль не сплутаєш ні з чиїмось іншим, він, мабуть від Бога, бо позначений печаттю оригінальності найвищої проби”. І це відчувають найвибагливіші поціновувачі картин Євгена Тимофійовича. Це стосується пейзажів нашого краю, Карпат, Буковини, міських пейзажів Тернополя, Кременця, Львова та інших творів митця – справжніх шедеврів мистецтва.
  «Вдивлятися і вивчати удінські деталі – висока насолода для душі. Тут подив і захоплення ідуть в парі з любов’ю і красою. Незрідко дивуєшся: як можна було все це помітити , так точно і майстерно передати, яким гострим зором треба бути наділеним і як сильно любити землю і світ». - стверджує Петро Сорока.
«Євген Удін-  така людина, яка, можна сказати, фанатично відноситься до своєї роботи. Тобто, це таки справжній художник. Це не просто його захоплення, чи тимчасове, непостійне. Це його сенс життя.
     До своїх робіт він ставиться дуже скрупульозно, промальовує всі деталі, складає всі штришки, аж думаєш – скільки людина може мати того терпіння! Одне пір’ячко й те має купу кольорів і купу тих рисочок. А пір’їнок там сто! Чи й більше…
   На це треба мати дуже велике терпіння і акуратність. Але уміння приходить з віком і працею.
    Кажуть, якщо художник один день не тримав в руках пензлика, то він вже не є художник. Тобто людина, яка цьому віддана, має працювати кожного дня. Так вона здобуває навики і удосконалює майстерність. І тоді вона стає неповторною.
  Він не тільки графік – малює ще й аквареллю та олією. Створює портрети та пейзажі, різні екслібриси до книжок, і грамоти, і карти, і багато чого іншого»-Аліна ЯДВІНСЬКА, слухач секції журналістики МАН.

  «З-поміж багатьох позитивних рис Євгена Удіна варто, на мою думку, виділити кілька визначальних. Це, насамперед, його надзвичайна, на грані з фантастикою, працьовитість.
     Він творить неймовірно багато, працює у різних жанрах, и в усіх є, без сумніву, зіркою першої величини… Друга риса – обов’язковість пана Євгена. Він завжди дотримується слова, не кидає обіцянок на вітер… І третя визначальна риса Євгена Удіна – його дивовижна, як для майстра такого рівня, скромність.
Всеукраїнська і всесвітня слава не запаморочила йому голову, він залишається простим та доступним у спілкуванні й з відомими співбесідниками, і навіть із дітьми, є, я б сказав, органічно комунікабельно-доброзичливим…»- Богдан Мельничук, письменник, журналіст.

 «Мандрувати мистецьким світом майстра так само приємно, як мадрувати Божим світом, де Львів і Чернівці, Тернопіль і Жешув, Бєлґрад і Подєбради, Москва і Кременець…»,- Петро Сорока, письменник, літературознавець.

Євген Удін – художник- наставник, головою журі та членом оргкомітеру всіх пленерів, започаткованих у м.Тернополі  управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради та Тернопільського комунально-методичного центру науково-освітніх інновацій і моніторингу: «Палітра файного міста», «Карпатськалітра», «Палітра святкового міста».        





   Євген Удін разом із молодими та досвідченими художниками брав участь у відкритті І дитячої художньо-мистецької галереї «Палітра» , на якій були представлені роботи учасників та переможців перших двох пленерів.
  





      У жовтні 2015 року у Тернопільському кооперативному коледжі відкрито виставку художніх і графічних робіт знаних в Україні, а також молодих митців, об’єднаних у творчу групу, яку назвали “Євген Удін і компанія”



     Відкриттю виставки передували саме дитячо-юнацькі художні пленери, на яких талановите підростаюче покоління вчили писати картини, а в підсумку обирали найкращих. Тоді головою журі управління освіти і науки Тернопільської міської ради запросило відомого українського художника і графіка Євгена Удіна. До проведення планерів теж долучилися знані, а також молоді митці – Микола Кафтан, Оксана Бурда, Любов і Володимир Поворозники, Володимир Шумило та інш.
     По закінченні планерів художники вирішили здобутий зв’язок із молодю не переривати й об’єдналися у творчу групу, яку назвали “Євген Удін і компанія”. Першим спільним проектом стала виставка живопису й графіки у коридорах Тернопільськогого кооперативного коледжу. У планах – персональні виставки.

Євген Удін - активний учасник багатьох методичних аходів ТКМЦ НОІМ, на яких ділиться своїм досвідом із вчителями образотворчого мистецтва м.Тернополя та області.


Бажаємо Заслуженому художнику України,

"Людині року -2015", чудовому наставнику

і просто хорошому другу та щирій людині

ще багато років плідної праці та міцного-міцного здоров'я!!!


Немає коментарів:

Дописати коментар